English Español
צרו קשר

צוות הישיבה

חזרה לרשימהחזרה לרשימה

הרב יהודה עובדיה זצ"ל

הרב יהודה עובדיה זצ

יליד ירושלים, בוגר ישיבה תיכונית חורב בירושלים, את לימודיו התורניים הגבוהים למד בישיבת מרכז הרב, שירת במסלול הסדר מרכז בחיל המודיעין, בעל תעודת הוראה מטעם מכללת מרחבים.

הרב יהודה היה ר"מ אמונה בישיבה, מלא שמחת חיים וחיים של אמונה.

הרב נפטר בגיל 42 לאחר מאבק ממושך עם מחלת הסרטן. 

אזכרה במלאות ימי השבעה לרב יהודה עובדיה זצ"ל

במעמד מרגש של כל בני הישיבה, אורחים ורבנים נתכנסו לעצרת במלאת ימי השבעה לרב יהודה זצ"ל להלן תקציר הדברים (בסוף העמוד מופיע ההספד של יוני אברמוביץ', נציג תלמידי הישיבה, במלואו - לקריאה לחץ כאן)

לשמיעת ההספדים שהיו בהלוויה - לחץ כאן.

כמו כן בימי השבעה הועברו שיחות לזכרו בישיבה - לצפייה או שמיעה לחץ על הקישורים להלן:

מתוך דברי הספד בעצרת

  • הראשון לציון, הרב שלמה עמאר – דיבר על נסתרות דרכי ה', אמר לו הקב"ה למשה "לא יראני האדם וחי", אפילו משה רבנו.

יש עוד הרבה דברים נסתרים ונעלמים מאתנו, אך צריך לדעת שהקב"ה לא עושה דברים אכזריים. על דברים שאנו לא מבינים אנו בוכים כך ראוי לבכות על אדם צדיק שציפו לו לגדולות ועשה כבר הרבה גדולות. אך לא לנח לבד נראתה הברית, כי גם בעיני נראתה הקשת. יש גזירת חז"ל שלא לבכות יותר מדאי, הגבול הזה מחזיר אותנו למציאות.

  • ראש הישיבה, הרב ברוך וידר – קרא מתוך כתבים של הרב יהודה זצ"ל כשהיה בן 22.

בכתבים הרב יהודה מבקש קרבת ה'– "אני רוצה נבואה", "להופיע אותך, לגדל את שמך האינסופי בעולם הצמצום הסופי". אלו שאיפות קדושות. "חשה נשמתי בגלות הנוראה של בקשת חייה...חפצה נפשי לחיות אותך, להרגיש אותך... ועדיין מנועה היא...".

אבדנו דמות של חסיד, בעקבות כך קיבלנו בישיבה להתעסק בימי השלושים במסילת ישרים בפרק החסידות. "והאלוקים ניסה את אברהם" – ניסה מלשון נס להתנוסס. הרב יהודה התרומם והזדכך, וכך גם אותנו הוא הצליח לרומם ע"י כל התפילות, התקרבנו לה'. אך כעת נותר לנו חלל עצום.

אם הרב יהודה היה יכול לדבר כעת, הוא היה אומר – הרבו בלימוד אמונה, הרבו ביראת ה', באהבת ה'. צוואה גדולה הוא מותיר לנו, בני הישיבה. ששמו של הקב"ה יתברך יותר ע"י חיזוק בלימודי יראה ואמונה. תעמוד זכותו לנו ולכל ישראל לגואלנו לגאולה שלימה. התשוקות של הרב יהודה, זו גאולה שלימה.

  • מו"ר, הרב נבנצאל שליט"א – הזכיר גם הוא את פרשת העקידה, ואת דברי הגמרא על כח הדיבור. ואם כך בדיבור סתם, כל שכן על דיבורים של תורה. הדברים שהרב יהודה למד ועשה זו היא העשייה הכי גדולה.
  • הרב גדי שלוין – נשא דברים אל הרב יהודה זצ"ל.

"כל תלמיד שלמד אתך, במקום הצנוע שלך מאחורה, נהיה שמח ומחייך", אמרת לנו הרב יהודה - שאדם שמלמד תינוקות חייב שתהיה לו בריכת דגים, ע"פ הגמרא של אותו חזן שנתקבלה תפילתו על שהיה מלמד דרדקי, גמרא שכ"כ אהבת. אהבת את הגמ' הזו כי כזה היית – הייתה לך עין של עומק שרואה בכל דבר את הדבר הפנימי, העניין הוא לאמה שקורה בפועל, אלא איך מסתכלים על מה שקרה.

כל אחד שלמד אתך, נתת לו להרגיש שהוא ענק.

כשהיית חוזר מבתי ספר, המכונים חילונים, בתל אביב, היית אומר לי - ראה עד כמה נפשות ישראל טהורות.

בטלפון האחרון שדברנו בעשרת ימי תשובה, נדהמתי מהשמחה והאמת שלך. דיברת איתי על הישיבה ועל הגעגוע שלך לחזור לישיבה וללמד. למדת ולימדת תורת ה' בלי להרהר אחר מידותיו גם ברגעים הכי קשים.

ביום הולדת האחרון שלך דברנו על מ"ב המסעות של עם ישראל במדבר, היית אז בן 42 וצפינו שגם אתה תגיע לסוף המסעות לגאולה שלימה. לגאולה שלך אנחנו לא הגענו, ואנו מצפים לגאולה שלימה של כל עם ישראל.

  • נציג המשפחה, חמיו של הרב יהודה עובדיה זצ"ל, משה רובחא – פתח בהכרת טובה לרבני הישיבה, ראש הישיבה והתלמידים.

כל הבורח מהכבוד הכבוד רודף אחריו, במהלך ההלוויה הייתה תחושה שהרב יהודה יעמוד ויקום למי אתם עושים את כל זה, הוא ברח מהכבוד.

יש נחמה פורתא בעקבות מה שאנו שומעים על הרב יהודה זצ"ל מאחרים. המוני סיפורים על מעלתו הנפלאה, דברים שאפילו לא ידענו.

הגיעה אלינו אדם חילוני ששמע על המקרה ואמר – עלי, אני אתן כל מה שצריך בכדי שתוציאו את כתביו לאור. לכן אנו צריכים לשם כך גם את עזרתכם באיסוף כל החומרים.

היום לראשונה נפגשו המשפחה המצומצמת וספרו זכרונות ונק' מיוחדות. ספרה אחת הבנות שבכל יום ראשון הקפיד לצאת ולפגוש את ילדיו בבית הספר בהר נוף ולמד אתם הלכות, עם עדיאל הוא למד הלכות בית הבחירה והוא אכן בקיא בהם. עם כל אחד מהילדים היה לו משהו אישי. אחד הילדים סיפר איך הרב יהודה הכריח את עצמו להגיע למסיבת חומש של בנו ישר מבית החולים, איזו אהבה גדולה לתורה.

אנסה לתאר כמה נקודות מפגש שלי עם הרב יהודה, מתוך הזווית שלי כתלמיד בישיבה, ובעז"ה מתוך המפגשים האלה נוכל לקלוט ולהפנים לחיינו כמה נקודות מאישיותו העצומה.

...ומשם- המון המון סיפורים ובדיחות. על הגננת חדוה ירום הודה, ועל י.ע השם שמור במערכת... וכשהרב היה מתלהב מאיזו נקודה-וזה היה קורה הרבה-הוא היה צועק "מדהים!!", וכמובן פינת הזוגיות שתמיד התחילה בקריאה: "מהרה! ישמע בהרי יהודה...וכך גם בעולם הזוגיות".

ואני בקטנותי חשבתי שזה נחמד אבל אני לא צריך את כל הבדיחות האלה...

"אל תהיו לי דתיים, תהיו אלוקיים!". האמת שהיום אני מבין את הרב אחרת לגמרי... האם אני מבין שתורה זה חיים. זה החיים.

מדברי הרב יהודה לתלמידיו: "מורי ורבי! אשריך שאתה מזכה אותי להסתופף תחת כפות רגליך וליצוק מים על ידיך הטהורות" ... זה היה הרב יהודה- בענווה עצומה תמיד ניסה לתת לנו הרגשה שאנחנו גדולים, שאנחנו אלה שנותנים לו. ... לא סתם דרשות של דרשנים ליגה ט' שעושים גימטרייה לשם של החתן והכלה ויוצא קוגל, ואם לא יוצא-תאכל עוד קוגל... (להמשך ההספד - קרא בהמשך העמוד) 

 

יוני המשיך וחרז את מסכת חייו ואישיותו הנפלאה, כפי שהוא זכה להכיר, וציין את כל הנקודות מפגש ביניהם, גם את הקשות והמלמדות. לכן, לאחר הבאת תקציר ההספד, לפניכם ההספד המלא:

להמשך קריאת ההספד של יוני - לחץ כאן.